Renginių nėra.
BENDRUOMENĖ PATIRTIE SĖMĖSI AIRIJOJE

      Jonavos rajono Pasraučių, Mimainių ir Gaižiūnų kaimų bendruomenė ir Airijos lietuvių bendruomenė (Lithuanian Association in Ireland) įgyvendino projektą „Lietuvos ir Airijos bendruomenių verslumo įgūdžių ugdymas kaime – patirties sklaida“, pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. metų programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Nacionalinis kaimo tinklas“.

2011 m. gegužės mėnesio pabaigoje P. Vyšniauskas, J.Chaneckienė, E.Volkova, D.Kasparavičienė, J.Vyšniauskienė ir R.Volbergas svečiavosi Mėjo grafystės Ballinrobo miestelyje bei jo apylinkėse. Kelionės tikslas - ugdyti kaimo bendruomenių narių verslumo įgūdžius, remiantis Lietuvos ir Airijos patirtimi. Išvyka truko 5 dienas, kurios metu lankėmės Balenrobo verslo įmonėse, miestelio neįgaliųjų centre, mokykloje, jaunimo ir sporto ir laisvalaikio centre bei McHALE siloso presų gamykloje. Daug žinių apie airių verslumo aplinką suteikė konferencija, kurioje dalyvavo Mėjo grafystės meras, tarybos nariai, kitų visuomeninių (šeimos ir jaunimo) organizacijų nariai, verslininkai ir ūkininkai. Airiai labai nuoširdžiai ir geranoriškai dalinosi savo patirtimi ir idėjomis.

Atvykus iš niūrokos ir dažnai dejuojančios šalies, labai keista girdėti pagyrimus apie savo tautos žmones, kad jie yra geri specialistai ir darbininkai. Tokių pagyrimų teko klausytis Balenrobo miestelyje veikiančioje gamykloje McHALE, kuri gamina silosavimo presus. Vienas iš gamyklos vadybininkų gyrė lietuvių darbštumą ir uolumą, o ypač vertinami metalo suvirintojai. Gamykloje yra 100 dirbančiųjų, o iš jų - 8 lietuviai. Dirbama po 10 valandų per parą. Vaikštant po gamyklą, stebino puikiai organizuotas darbas, tvarka, požiūris į gaminamą produktą ir dirbantį žmogų. Vadybininkas tarstelėjo, kad turi nuolatinį konkurentą Jonn Deere, kuriam knieti sužinoti jų gaminamų būgnų gamybos pranašumus, todėl neleido fotografuoti gamybos procesų. Visas procesas vykdomas pagal nustatytus terminus, vykdoma darbo kontrolė, kurios dėka gali būti surandamas kiekvienos detalės brokdarys, vykdomas kiekvieno produkto surinkimas ir išbandymas. Gaminių kaina prasideda nuo 9000 eurų. Tik po to, pakuojama transportavimui, tame tarpe ir į Lietuvos ūkininkų ar bendrovių ūkiams, o vykdant eksploataciją, gamyklos atstovas Lietuvoje detales privalo pristatyti per vieną dieną. Gamykloje buvome pavaišinti pietumis ir apdovanoti atminimo dovanėlėmis. Žr. ir įsitikinsite patys: http://www.mchale.net 

Nė vienas kelionės dalyvis neliko abejingas Airijos kraštovaizdžiui, nors atšiaurus vėjas, žema temperatūra ir permainingas oras vertė šiek tiek susigūžti. Prie lygumų pripratusiai lietuvio akiai, kalnuotas šiaurės Airijos peizažas atrodo begalo užburiantis, paslaptingas ir šiek tiek rūstus. Vienas šalia kito, rūke ir debesyse paskendę kalnai, tarsi saugo nuo atšiauraus Atlanto vandenyno vėjo skurdžias ganyklas ir beveik neįdirbamus uolėtus žemės lopinėlius. Pačiose kalnų viršūnėse, vos įžiūrimi judantys balti taškeliai – tai avys. Jų čia nesuskaičiuojama galybė, kalnuose, ganyklose, keliuose, mieste, visur kur beeitum. Ir ganosi laisvai lyg neturėtų šeimininko ar visai jam nerūpėtų. Tačiau toks Airijos reljefas yra tinkamas turizmui vystyti, todėl visur keliai, nors ir ganėtinai siauri, yra išasfaltuoti, namai pabrėžtinai atrestauruoti pagal vieningą stilių bei spalvinę gamą, dažniausiai gelsva spalva, su vieninga akmens masės čerpių ar plytelių juodos spalvos stogų dangomis. Arčiau Atlanto vandenyno, dar galima pastebėti senuosius namus – iš akmens, kalkių ir tuomet suvoki, kaip žmonės tose apylinkėse kadaise varganai gyveno. Upėse matyti kaip yra auginamos žuvys, austrės. Tose apylinkėse rečiau gyvena žmonės.

Susipažinome su Ballinrobe miestelio gyvenimu iš arčiau. Bendruomenės narei Emilijai, auginančiai neįgalų sūnų, didelį įspūdį paliko miestelio neįgaliųjų centras. Pirmiausia kas stebina - tai airių požiūris į neįgaliuosius. Jiems jie niekuo nesiskiria nuo visų kitų žmonių, jiems reikia tik šiek tiek daugiau dėmesio ir pagalbos nei visiems kitiems. Neįgalieji lavinami įvairiose srityse, ruošiami gyvenimui tarp sveikų žmonių. Šiame centre lankosi neįgalieji, o kai kurie ir nuolatinai gyvena, iš visos grafystės. Jiems atvežti ir parvežti skiriamas transportas. Centre jie randa ne tik puikiai įrengtas lavinimo ir užsiėmimų, poilsio ir sporto, higienos ir maitinimosi patalpas, bet ir visapusišką psichologų, socialinių darbuotojų, savanorių dirbančių centre pagalbą ir dėmesį. Lygiai tokios pačios pagalbos ir dėmesio susilaukia ir neįgaliųjų šeimos jei joms to reikia. Miestelio viešbučių, parduotuvių, barų ir restoranų, ir netgi gamyklos savininkai noriai priima padirbėti neįgaliuosius po keletą valandų per savaitę. Neįgaliesiems ne tik suteikiama galimybė pajodinėti netoliese esančiame žirgyne, bet tuo pačiu prižiūrėti ir rūpintis žirgais. Neįgaliųjų centras išlaikomas valstybės lėšomis, tačiau labai daug prie to prisideda ir pati bendruomenė. Bet kuris bendruomenės narys yra laukiamas kaip savanoris ir airiai noriai dirba šį darbą neatlygintinai.

Apsilankymas miestelio sporto ir laisvalaikio centre parodė kiek daug gali nuveikti bendruomenė. Centras pastatytas ir įkurtas miestelio bendruomenės iniciatyva, savo lėšomis, padedant miestelio tarybai ir rėmėjams. Jame įrengtos didelė ir 2 mažesnės salės, treniruoklių ir gimnastikos salės, saunos, persirengimo kambariai bei mini baras. Lankytojo mokestį moka žmonės, kurie lankosi sporto ir laisvalaikio centre ir tie kurie nesilanko, bet savanoriškai padeda ir remia savo miestelio iniciatyvas.

Vykusioje konferencijoje airiai pasakojo ir labai geranoriškai dalinosi patirtimi savivaldos, verslo, turizmo bei visuomeninės veiklos srityse. Mėjo grafystės meras ir keli miestelio tarybos nariai pasakojo apie smulkaus verslo skatinimą, taip pat ir didelių investicijų pritraukimą į mažesnius miestelius. Žmogus norintis pradėti savo verslą sulaukia finansinės paramos ir visapusiškos pagalbos iš savivaldos. Jam net gali būti skiriamas padėjėjas – konsultantas, kuris suteikia visą būtiną informaciją, padeda rašyti verslo planus. Pagrindinis Ballinrobo ir Mėjo grafystės laimėjimas investicijų srityje tai siloso presų gamyklos McHale įkūrimas miestelyje.

Turizmo srityje taip pat yra ko pasimokyti iš airių. Praėjusiame amžiuje labai didelė dalis airių emigravo į JAV, Didžiąją Britaniją, Australiją. Ballinrobo miestelio turizmo ir informacijos centras padedant ir finansuojant savivaldybei sukūrė duomenų bazę savo protėvių ir šaknų ieškantiems airiams. Šiaurės Airija nėra gausiai lankoma turistų, tačiau emigravusių airių vaikai ir vaikaičiai atvyksta aplankyti savo tėvų ar protėvių žemės taip prisidėdami prie didesnio turistų skaičiaus.

Šeimos centro atstovė dalinosi apie bedarbystės problemą. Šeimos centre dirba specialistai, socialiniai darbuotojai bei savanoriai, kurie padeda tiek pavieniams žmonėms tiek šeimoms. Šeimos centras glaudžiai bendradarbiauja su jaunimo centru. Jaunimo centras vykdo įvairias švietimo bei prevencijos programas. Visos programos, visi projektai, renginiai ar šiaip kasdieniai tiek šeimos, tiek jaunimo centro darbai yra orientuoti į bendruomenės ir žmogaus poreikius. Viskas daroma žmogui ir dėl žmogaus.

Dar vienas svarbus ir bendradarbiavimą tarp Airijos ir Lietuvos skatinantis faktas tai 1935 m. rugsėjo 22 d. Felikso Vaitkaus skrydis per Atlantą. Jis pakartojo Dariaus ir Girėno skrydį per Atlanto vandenyną, tačiau dėl blogų oro sąlygų buvo priverstas leistis Ballinrobo miestelyje, o ne Kaune. 2010 m. Buvo iškilmingai paminėtos 75-osios „Lituanica II“ nusileidimo metinės. Airiai labai didžiuojasi tuo, kad visiškai atsitiktinai tapo šio istorinio įvykio dalimi.

Šios kelionės ir panašių projektų dėka galime pamatyti save ir savo šalį iš „šono“, palyginti savo ir kitų šalių skirtumus bei atrasti daug panašumų, naujų bendradarbiavimo galimybių.

 

Jurgita Chaneckienė

Sprendimas
Visos teisės saugomos. Jonavos VVG. 2010